stredovek.perex.jpg (18862 bytes)

STAROVĚK

roborzel.jpg (2578 bytes)

 

STŘEDOVĚK

robormodzel.jpg (2624 bytes)

 

18.STOLETÍ

robormodsv.jpg (2599 bytes)

 

19.STOLETÍ

robormod.jpg (2610 bytes)

 

20.STOLETÍ

roborfial.jpg (2598 bytes)

 

SOUČASNOST

roboruz.jpg (2699 bytes)

 

ÚVODNÍ STRANA

robororanz.jpg (2881 bytes)

 


 

HLAVNÍ STRANA


roborhned.jpg (2780 bytes)


STŘEDOVĚK

Ve středověku  mechanické figurky - androidy  konstruovali jak vědci, tak i umělci, (Galileo Galilei, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer). Za pohon jim sloužil hodinový strojek a byly ponejvíce součástí betlémů.


 

leo4.jpg (3069 bytes)LEONARDO da VINCI


 

Samozřejmě, asi nejvíce se v souvislosti s automaty hovoří o geniálním všeumělovi Leonardovi, ale nezbyl po něm ani jediný – údajně prý například pro jednu dvorní slavnost Bourbonů zkonstruoval lva, který sám chodil a na prsou ukazoval Bourbonský znak - rudé růže. Je to možné. Leonardo byl vskutku génius a měl ve tvorbě automatů na koho navazovat – řecký génij nebyl tak daleko.
Konkrétní stroj nám po něm nezůstal, ale nákresy ano. Podle těchto nákresů v roce 1955 Florence-based Institute a Museum of the History of Science ve spolupráci s Markem Rosheimem, a NASA vyvinuli “digitální” verzi jeho automatu androida- rytíře.

robot2vinci.jpg (25928 bytes)

Neexistuje zatím ani jediný důkaz, že by tento robot někdy  skutečně byl postaven, ale určitě byl navržen a to tak, že skutečně mohl fungovat (důkazem jsou tři obrázky - nákresy pod textem). Tento rytíř stál vzpřímeně – což by nebyl žádný zázrak i samotné brnění bez živého obrněnce stojí v rozích hradů, ale Leonardův rytíř hýbal rameny a nohama a zdvihal hledí své helmy a zase je spoustěl. Pravděpodobně dělal ještě nějaký druh lomozu. To nepřekvapí, protože jako správný rytíř byl oblečený v kovovém  brnění.

leonardo3.jpg (20502 bytes)

leonardo1.jpg (17256 bytes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

leonardo2.jpg (26970 bytes)

 

Leonardo mohl mít v úmyslu vytvořit tohoto rytíře jako atrakci určenou na nějakou slavnost nebo svátek (jako později sestrojil lva pro svého francouzského mecenáše). Zdá se, že jeho atrakce byly mocnými té doby žádány.


Zachovaly se zprávy, že k slavnosti (Il Paradiso), která se konala 13.1. 1490 v Miláně Leonardo vystavěl model hory Olympu s obřím vejcem které se otáčelo. Vejce se ve finále otevřelo a objevilo se sedm planet a sedm figur, které představovaly Ctnost, Čest, Nymfu, Herma, Jupitera a Apolla.Všechna tato podívaná s tanci, zpěvy a automaty měla jediný účel – oslavu rodiny Sforzů.

 

auto-leonardo.jpg (23763 bytes)

 

 

 leo5.jpg (24421 bytes)

Leonardo da Vinci

1452 - 1519

 

 


16. století až 17.století


 

text bude v nejbližší době doplněn

 

 


 

myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
0777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)

 

 

 

.

 

MÝTY

 

© Text & webdesign JITA Splítková