roboti-baner.jpg (14366 bytes)

STAROVĚK

roborzel.jpg (2578 bytes)

 

STŘEDOVĚK

robormodzel.jpg (2624 bytes)

 

18.STOLETÍ

robormodsv.jpg (2599 bytes)

 

19.STOLETÍ

robormod.jpg (2610 bytes)

 

20.STOLETÍ

roborfial.jpg (2598 bytes)

 

SOUČASNOST

roboruz.jpg (2699 bytes)

 

ÚVODNÍ STRANA

robororanz.jpg (2881 bytes)

 


 

HLAVNÍ STRANA


roborhned.jpg (2780 bytes)

 

 

 

19. STOLETÍ (tato stránka se teprve připravuje - omlouvám se)

 

Napodobeniny lidí, ale i zvířat udivovaly i v devatenáctém století.

V roce 1813 Angličan William Bruton sestavil umělého koně, který se pohyboval díky ve svém těle umístěném parním stroji.

 

Jakou byli takovéto automaty atrakcí se můžeme přesvědčit i v dobovém tisku.

Pražské nowiny píší:

11. ledna 1827: Z Nornberga jakýs umělec ve Frakfurtě na Maině okazoval dřevěnou člověčí podobu, Turka, jenž kus cesty sám šel a z řeky Maina dvě vědra vody nabral. Tento dřevéný Turek sám bez jaké pomoci s dvěma vědrama šel z tak nazvaného Römerbergu na silnici k řece. Do ní vědra třikráte potopil a vody do nich nabral. Na to rovně ostal stát, až jeho pán a umělec ho obrátil, v něm jakýsi pokrytý stroj spustil a jej ponarazil. Na to ten nazpátek naplněné vědra zas na Römerberg přinesl, tam je na zem postavl a zase rovně ostal stát, jako by odpočíval.

16. října 1828:

Ludvík Peafos, Portugalčan, rodem z Lisabonu, 23. letý, letos ve Španělích, Francouzích a také v několika krajinách Švejcarska s jednou ženskou navštěvoval všechny větši města, kterážto jest jen dřevěná, ale jako živá zpívá a sice tři ouplné písně z Rosini se vším provinováním a otřásáním hlasu.

4. prosince 1828:

 

Ve franc. městě Lyonu nyní jest k viděnf tak nazvaný automat nebo samohyb, nástroj v podobě člověka na housle hrajícího. On také prsty hejbá, pravou rukou táhne šmitec a hraje osm písní.

Kwěty 27. srpna 1840 publikovaly článek o mluvícím stroji, který vynalezl Josef Fabr z Vídně. Byl to mluvící stroj

 

...o jehož vyvedení sedmnácte roků pracoval. Napadobení úst lidských, mnohem větších, než vskutku jsou, jest utvořeno z kaučuku, taktéž i jazyk, chřtán i svazy, kteréž jsou k mluvení nejpotřebnější částky; měch přivádí do nich dechu, a vnitřním ústrojím, které vynálezce posud prohlédnouti nedovolil a kteréž na způsab varhan šesetnácti klapkami se řídí, vydávají požádovaného hlasu, slov a průpovědí. Hlas stroj toho jest dosti silný a zřetelný, ale jednozvuký...

 

V roce 1893 byl postaven android, který byl poháněn parním strojem – dosahoval rychlosti chůze 14 km/h a přitom si kouřil doutník (ten doutníček byl vtipně využitý pojistný ventil, kterým unikala přebytečná pára z kotle – jméno tvůrce jsem nikde nenašla, ale prý je dost dobových ilustrací, které o existenci tohoto androida vypovídají.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)

 

 

 

.

 

MÝTY

 

© Text & webdesign JITA Splítková