tapeta.jpg (12533 bytes)

STAROVĚK

roborzel.jpg (2578 bytes)

 

STŘEDOVĚK

robormodzel.jpg (2624 bytes)

 

18.STOLETÍ

robormodsv.jpg (2599 bytes)

 

19.STOLETÍ

robormod.jpg (2610 bytes)

 

20.STOLETÍ

roborfial.jpg (2598 bytes)

 

SOUČASNOST

roboruz.jpg (2699 bytes)

 

ÚVODNÍ STRANA

robororanz.jpg (2881 bytes)

 


 

HLAVNÍ STRANA


roborhned.jpg (2780 bytes)


Henri-Luise Jacquet-Drozd

 


Švýcarský hodinář Henri-Luise Jacquet-Drozd konstruoval své obdiv až hrůzu budící androidy kolem roku 1773.


Drozd_kreslic.jpg (24408 bytes)

Jeho automaty pro zábavu vyvolávaly v nevzdělancích úžas, ale i děs z ďáblova díla. Zkonstruoval třeba automatického písaře a kreslíře - oba dva jsou - umělá "bytost" představující chlápka (spíše jinocha jako andělíčka) vzhledem i oblečením podléhajícího vkusu své doby.

drozd _pis1.jpg (32266 bytes)  Ovšem jeho vnitřnosti jsou oslavou technického myšlení a dokonalé hodinářské zručnosti. Písař - android skutečně psal a kreslil, protože jeho tvůrce elementární pohyby ruky převedl do "programované paměti", která byla tvořena velice složitou soustavou vaček. Vačky tvoří v těle písaře svislý válec. Každá vačka válce pohybuje pákami, které přenáší svůj pohyb do prostředku androida. Předvolba těchto pohybů je provedena palci na paměťovém kotouči podprogramu, který umožňuje programování psaného textu. V oblasti konce zad se nachází onen programovací kotouč. Je to buben se třemi skupinami válečků obsahujících dvanáct mosazných koleček - vaček o obvodu 25 cm. (viz obr dole)

drozd_pis2.jpg (65387 bytes)


drozd_pisvacky.jpg (17411 bytes)Každá vačka má svoji výšku, nejmenší je 1 mm, a každá skupina odpovídá jednomu ze tří pohybů ruky (svislý, vodorovný a tlak na papír při psaní). Rozlišitelné detaily vačky jsou následkem vůlí mechanismu řádu 0,1 mm, vejde se na jeden kotouč 25 000 informačních prvků a celý programovací kotouč uvnitř složený ze tří válečků vaček obsahuje 900 000 informačních prvků.

drozd_pistvorba.jpg (10713 bytes)
Toto je obrázek nakreslený Drozdovým automatem - androidem písařem.


drozd_kreslicobr1.gif (16179 bytes) drozd_kreslicobr2.gif (23632 bytes)
A tyto obrázky nakreslil kresličmuzikantka.jpg (37713 bytes)

 

 

 

 

I Drozdův syn udivoval okolí svými androidy, tak dokonalými, že ve Španělsku mu hrozila inkvizice tvrdým trestem za spolčování se s ďáblem - zkonstruoval kresliče a hráčku na harmonium (té se mohou doposud obdivovat návštěvníci ve švýcarském muzeu v Neuchâtelu).

 

 


Henri Maillardet

Maillardets-pisar.jpg (26886 bytes)Jako třeba mistři cechu malířského i tvůrci androidů měli své spolupracovníky, žaky. Henri Maillardet je jméno jednoho takového člověka - spolutvůrce automatu- písaře a kreslíře, kterého podle všeho vyrobil a zkonstruoval společně s Drozdem starším. Tento jejich písař byl objeven v Philadelphii a ač se nejdříve myslelo, že je to druhá replika Drozdova písaře od něho samého, zjistilo se, že byl vyroben později něž ten Drozdův a mnohé jiné existující důkazy vedou k teorii, že na výrobě tohoto automatu spolupracoval Drozd s Henri Maillardem.

 

 

 

 

 


Friedrich von Knaus

pisar-Knausdetail.jpg (19310 bytes)


 

Knaus-pisar.jpg (50900 bytes)Když jsme si představili rodinu Drozdů a jejich automaty nesmíme zapomínat na jiného mechanického písaře a to v pořadí prvního, kterého zkonstruoval 20 let před otcem Drozdem Friedrich von Knaus kolem roku 1753. Knausův písař byl oproti tomu vyrobenému Drozdem jednoduchý, ale i on byl ve své době proslulý a nesmí se na něj zapomínat - byl první.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.


Pokračování:

Wolfgang von Kempelen

 

. 

 
myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)


 

 

.

 

MÝTY

 

© Text & webdesign JITA Splítková