CHIMÉRY A RŮZNÉ ROUBOVANÉ BYTOSTI
A BÁJNÍ TVOROVÉ

 
kapitola:

Levhartokrsv.jpg (17359 bytes)
MYTICKÝ TALÓS A DÁVNOVĚCÍ ROBOTI A  ANDROIDI

Levhartokr.jpg (17220 bytes)
CHIMÉRY A RŮZNÉ ROUBOVANÉ BYTOSTI A BÁJNÍ TVOROVÉ

Levhartfhned.jpg (16590 bytes)
ŘECKÝ OHEŇ A JINÉ BOŽSKÉ ZBRANĚ

Levhartfialruz.jpg (16640 bytes)
PODIVUHODNÉ ARTEFAKTY LATINSKÉ AMERIKY

Levhartfial.jpg (16652 bytes)
ZÁHADY PRAVĚKÉHO UMĚLCE A STAVITELE

Levhartmodr.jpg (16727 bytes)
NOVODOBÉ MÝTY


Levhartzelmodr.jpg (16671 bytes)
POVÍDKY (co se nevešly do papírové knihy)

Levhartzlutozel.jpg (16653 bytes)
WEBPROJEKT Co když to bylo takhle?

Levhartzel.jpg (16920 bytes)
HLAVNÍ STRANA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARACHNÉ

arachnespinper.jpg (2549 bytes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snad každý z vás slyšel o nesmrtelném ptáku štěstí pojmenovaném Fénix. A zřejmě mnohého z vás hned napadne, že by předlohou k této báji mohl být živý opeřenec. Ano, mohl, ale taky nemusel, co když je legenda pouze symbol touhy nikdy nezemřít nebo o věčné recyklaci života a smrti?

Je Fénix pouhou básnickou představou anebo znamená ještě něco úplně jiného? Kdo ví? Jen jedno je jisté, tuto legendu přebírají od sebe různé civilizace z různých dob a je tedy nesmrtelná.

fenix.gif (15106 bytes)

 


 

Mínótaurus je další zajímavý představitel legend, na kterého se podíváme trochu více. Jak již bylo v úvodu řečeno, snad všechny legendy a mýty mají nějaký reálný základ, který si tvůrci postupně upravovali. Setřeme-li tedy nánosy staleté fantazie, objeví se realita. Není to ale tak jednoduché, jak to vypadá. Daří se nám nacházet skutečnost nebo to je jen další výplod naší fantazie. Při hledání podstaty, nezaměňujeme někdy důsledky za příčiny? Má tedy vůbec cenu zabývat se pohádkami? Myslím, že ano. Když pro nic jiného, tak právě pro tu fantazii, a ta tvůrcům Mínótaura, ale i jiných takových netvorů, rozhodně nechyběla. Anebo i to bylo jinak? Dost otázek a začněme pěkně od počátku.

minotaurusper.jpg (9368 bytes)

 


 

Mínótaurus, jako zpola člověk a zpola zvíře, zdaleka není ve starověké mytologii nějaká výjimka. Tvory s různými zvířecími hlavami či těly se báje jen hemží a nejsou to jen krvežíznivé bestie, naopak i hodní bozi. A těch poskládaných zvířátek, co lidská fantazie vymyslela...

chimera2per.jpg (6589 bytes)

 


 

Je mýtus o Hermafroditovi vůbec nějakou “záhadou”? Ano, je. Jeho záhadnost je v kořenech tohoto mýtu – proč lidé oslavují obojetnost, a proč se staletími táhne zvyk rituálního transvestitismu? A jak je to s pohlavími? Jsou jen dvě?

Bájný Hermafrodit je důkazem a zároveň i příkladem toho, že se do mýtů odráží i skuteční, žijící lidé, kteří vykonali nějaký velký čin nebo jsou jiní, něčím zvláštní. Tyto skuteční lidé metamorfovaní do bájných bytostí odráží v sobě společenské názory, zvyky i zvyklosti své doby. Na Hermafroditovi si můžeme také ukázat, jak mýty mohou pomáhat určité společnosti se společenskými, demografickými i sociálními problémy.

Podle řecké mytologie bohyně Afrodita porodila bohovi Hermovi krásného syna Hermafrodita. Krasavec byl dosti samolibý a neprozřetelně odmítl lásku jedné nymfy z lesního jezírka. Když se Hermafrodit šel do tohoto jezírka vykoupat, popadla ho nymfa do náruče tak silně, že splynuly v jednu androgynní bytost – prostě ženo-muže. Pak si Hermafrodit vyprosil na bozích, že každý muž, který se v tomto jezírku rovněž vykoupe, změní se také v dvojakou bytost.

 

hernafroditper.jpg (10233 bytes)

Ovidiova báseň:
Hermafrodit a Salmakis

 


 

 

 

 

myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)

 .

 

MÝTY

TEXT &webdesign JITA SPLÍTKOVÁ