Nemůže být nikdy tma, pokud monitory září

 

Můj otec by si zřejmě býval přál, aby mé první slůvko bylo “počítač”. On se totiž vyznačoval tím, že relativně brzy (na naše české poměry) propadl zájmu o výpočetní techniku. Byla jsem hodně malá, ale pořád si pamatuji, jak jednou,podob2b.jpg (23689 bytes) po přečtení nějakého odborného časopisu, se můj otec rozzářil a mamce a mně sděloval, že se právě dočetl, že jednou bude mít každý člověk doma na stole svůj počítač. A pak o něm pořád jen snil. Co by asi říkal na to, že dnes každodenně sedím za jedním takovým jeho snem, který má parametry, o kterých se před patnácti lety psalo pouze jako o sci-fi vizích. Jak by se usmíval, že můj pubertální vzdor proti jeho “lásce” se změnil při studiu na VŠ v zájem, předmět mé diplomové a později vědecké práce a dnes na závislost. Ano přiznávám se, jsem počítačový a netový narkoman. Během posledních pěti let snad nebyl den, abych u té své mašiny aspoň na chvíli něco nedělala. Propadla jsem totiž několika věcem, spojeným s počítačem i Netem:

Zaprvé počítačové grafice – svým výtvorům říkám obrázky, kreslené do počítače, protože to není klasická počítačová grafika. Základ grafiky tvoří fotky, které si pro tyto účely nafotím nebo obrázky, které nakreslím a oskenuji a pak s  pomocí myši, která mi k podivení kolegů vyhovuje víc než tablet, a několika grafických programů se dopracovávám k hotové grafice. Prográmky, které pokládám pro výtvarníka za vynikající jsou Micrografx Picture Publisher, Serif PhotoPlus, Oriens Enhancer, Satori PhotoXL nebo Pixia a skoro plně se vyrovnají těm všeobecně známým od velkovýrobců programů a navíc jsou buď shareware nebo freeware. Pokud potřebujete vepsat do obrázku text s uměleckým efektem nebo použít vektorový objekt, zajímavý je třeba Zoner Draw.

Dále se zabývám tvorbou výtvarně pojatých webových stránek a webzinů. Můj první se jmenoval Zélos (1997-9) a jeho zaměřením bylo umění a věda. Můj nynější webový projekt Futurologie www.futurologie.cz se skládá ze tří částí – občasníku "Futurologie", zaměřeném na nové objevy a perspektivní technologie, druhou částí "Mozek", kde jsou kvizy, hry, testy IQ , články o mozku a chytrých lidech. Třetí částí je "Fantazie", což je moje osobní stránka http://jita.czweb.org , kde mám galerii svých výtvarných prací, sci-fi povídky a webové doplnění a pokračování knihy "Mýty v zrcadle vědy a fantazie", jehož součástí je i encyklopedie robotů. Zatím jsem s ní na začátku, ale snažím se pravidelně stati o robotech z minulosti i současnosti doplňovat. Snažím se, aby jako do Zélosu i sem psalo co nejvíce lidí, časopis psaný jedním člověkem ztrácí pro čtenáře na přitažlivosti. Spolupracuji s kamarády z Mensy ČR, z bývalého webzinu Amberzine, z Natury a dalšími.

Při tvorbě webových stránek jsem upustila od používání všech vymožeností, které by je zpomalovaly a důraz kladu pouze a jen na obsah a na individuální výtvarné pojetí každé stránky. (Pokud si chcete vytvořit zajímavý textový banner, doporučuji navštívit stránku http://www.3dtextmaker.com, kde je zajímavý online program na jejich tvorbu a pokud se vám líbí animované gify, tak nepřeberné množství naleznete na této adrese: http://presentations.animfactory.com/index.html )

pocitac3.jpg (21129 bytes)Poslední tři roky se věnuji redakční a publicistické práci v internetových novinách Ondřeje Neffa Neviditelný pes a to jak na hlavní stránce, kde i mě bylo  svěřeno neviditelné vodítko tohoto pejska, tak ve vědecké rubrice Universum http://pes.internet.cz/veda/, která patří k mým netovým dítkům.

Na fotce vidite  jak u mě vypadá redakce Neviditelného psa (druhá je zas doma u Ondřeje Neffa)

Internetových novin je celá řada a každé z nich mají své zaměření, které redaktor samozřejmě musí respektovat, ale uplatňuje se zde podstatně širší spektrum názorů než v tištěných novinách. Dále - na Netu nezáleží na délce textu, takže odpadá ono známé krácení článků.

V současnosti, pokud máte čas a prostor na počítači, není problém vydávat své internetové noviny, existuje řada redakčních systémů, které získáte zdarma.

Osobně si myslím, že PC a Internet jsou největší zárukou osobní svobody pro všechny lidi na světě a pokud chceme někomu dopřát lidskou svobodu, musíme mu zajistit volný a bezplatný přístup na Net. Ne, že by tady nebyly vydávány lži a záměrně matoucí zprávy, ale jsou zde zároveň stránky, obsahující pravdu nebo jiný pohled a také miliardy informací, které aspoň některé lidi donutí přemýšlet o určitých věcech a situacích. Musíme je sice umět najít, ale s Googlem anebo Copernicem to nebývá žádný problém. Copernic je určitě dokonalejší – využívá mnoho vyhledávačů najednou, ale práce s ním se zdá mnoha lidem obtížnější než s Googlem, kde stačí pouze vyťukat klíčová slova do okénka a vzápětí se vylistují stránky, kde s velkou pravděpodobností hledané skutečně najdete. Takže, nečtěme jen jednu stránku, hledejme si doplňující informace, posílejme si je a diskutujme o nich.

  

                     Futurologie                    Galerie                           Fantazie                              Mýty

 

 


grafika a webdesign

JITA_Splitko_06597.gif (846 bytes)

2003

linka2.gif (12414 bytes)