NOVODOBÉ MÝTY

.

kapitola:

Levhartokrsv.jpg (17359 bytes)
MYTICKÝ TALÓS A DÁVNOVĚCÍ ROBOTI A  ANDROIDI

Levhartokr.jpg (17220 bytes)
CHIMÉRY A RŮZNÉ ROUBOVANÉ BYTOSTI A BÁJNÍ TVOROVÉ

Levhartfhned.jpg (16590 bytes)
ŘECKÝ OHEŇ A JINÉ BOŽSKÉ ZBRANĚ

Levhartfialruz.jpg (16640 bytes)
PODIVUHODNÉ ARTEFAKTY LATINSKÉ AMERIKY

Levhartfial.jpg (16652 bytes)
ZÁHADY PRAVĚKÉHO UMĚLCE A STAVITELE

Levhartmodr.jpg (16727 bytes)
NOVODOBÉ MÝTY


Levhartzelmodr.jpg (16671 bytes)
POVÍDKY (co se nevešly do papírové knihy)

Levhartzlutozel.jpg (16653 bytes)
WEBPROJEKT Co když to bylo takhle?

Levhartzel.jpg (16920 bytes)
HLAVNÍ STRANA

 

 

  

 

  

 

  

 

 

 
 

 

 

  

 

 

  

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BERMUDSKÝ TROJÚHELNÍK


Obrazové doplnění ke knižní kapitole >>>

mary_celeste.jpg (6860 bytes)

webové pokračování knihy


MÝTY  O KLONOVÁNÍ, MEDICÍNĚ A GENETICE.


Tyto mýty jsou vytvářeny jak vědeckými optimisty tak vědeckými   pesimisty, ale pesimisti - čili převážně odpůrci vědy a všeho neznámého a   nového, ti vytváří mnoho mýtů vedoucích k zastrašování lidí a ke strachu z vědy, což není pro společnost jako celek v žádném případě dobré. Ne, že by se člověk vědec rovnalo vždy charakterní, čestný a zodpovědný. I vědec je člověk a nemusí splňovat knižní představu - může to být vykuk a hajzlík, jenže VĚDA  a poznání nemají s takovými individui nic společného...


 

Klonováním z dospělých buněk organismu nevznikne nachlup stejný jedinec, ale jelikož bude mít totožnou genetickou výbavu se svojí člověčí matricí, bude originálu tak blízko, jak jen to přírodní zákony dovolí. Zdá se, že zájem o klonování lidského genetického "materiálu" je velký - nebude se jednat jen o vyrábění kolii lidí, ale i o pěstování náhradních zdravých buněk a orgánů pro nemocná těla, "umělou tvorbu" dětí pro neplodné páry...


Láčkovci to umějí! A co člověk?

Červeného trpaslíka i s jeho posádkou obnovily nanoroboti, mnozí hrdinové ze sci-fi filmů mají všemožné náhradní orgány nebo aspoň končetiny za ty, o které přišli v čestném boji (i nečestném, jako třeba Darth Vader z Hvězdných válek).

E.A.Poe napsal povídku "O muži, který se rozpadl", zde dotyčný rozpadlík byl generál, který měl umělé ruce, nohy, spodinu lebeční... vše z poctivého kovu, popřípadě dřeva.

Potkat někoho z dřevěnou nohou nebylo po I. Světové válce žádnou zvláštností.

Vývojem byly dřevěné protézy nahrazeny dnešními skoro dokonalými, které se operačně mohou spojit s nervy, a tak je možné je ovládat. Nenahrazují se jimi jen ruce, nohy, ale i srdce. Další náhrady člověku umožňují transplantace. A zdá se, že nahrazování může jít ještě mnohem dát a to bez operací a výroby dokonalých napodobenin orgánů. Z člověka se stane svojí schopností regenerace láčkovec - pokud to vyjde. Bylo by to velice jednoduché - doktor by do vás transfúzí naládoval kmenové buňky, které by byly stimulovány takovým způsobem, aby ve vašem těle upravily do původního stavu například játra nebo je vytvořily celá nová. Odpadne čekání na dárce orgánů, složité transplantace a tyto buňky by se prostě přinutily, aby se staly např. buňkami třeba i mozkové tkáně

Co to jsou kmenové buňky? Jsou to zárodečné buňky a nalezneme je v tkáních embryí, plodů, v placentě a pupečníkové krvi, v kostní dřeni, v mozku, nebo v pokožce dospělých jedinců a i v naší tuková tkáni!

7.7. 2003 oznámila profesorka Eva Syková z Akademie věd , že čeští vědci dosáhli úspěchu ve výzkumu embryonálních buněk. Po USA , Austrálii, Izraeli, Švédsku, Velké Británii, Češi zvládli technologii a vytvořili vlastní linii lidských kmenových buněk. Toto je opravdu otevření ne vrátek, ale vrat k převratu v medicíně.

Velice důležité i podle profesorky Sykové je: …dosavadní výzkum prováděli čeští vědci na buněčné linii zakoupené v USA, kde se před pěti lety poprvé podařilo vytvořit v laboratoři lidské embryonální buňky, ale nyní mají čeští vědci vlastní zdroje.

V budoucnu budeme moci slyšet třeba takovýto rozhovor:

"Tak já už mám dneska v pořadí třetí játra."

"Hmmm, to já pátý a druhý srdce."

"A já mám čtvrtý zuby!"

"Pánové mě netrumfnete, já už mám obměněný všechny orgány včetně mozku ..."

Ovšem také by se mohlo stát následující:

Vyděšená sestřička volá na doktora: "Pane doktore okamžitě přijďte sem, přivezli dalšího pacienta, kterému roste třetí srdce a už má troje ledviny. Pane doktore, honem, už se to do něj nevejde."

Možná, že by mít některé orgány v těle víckrát nebylo k zahození, třeba takové dva mozky, člověk by se měl pokaždé s kým poradit. Hloupější by bylo mít třeba čtyři nohy a tři ruce.

No, nechci nemístně žertovat, tyto kmenové buňky mohou být reálnou záchranou pro lidi po mrtvici nebo s jinými chorobami mozku včetně Alzheimerovy nemoci. A pokud by se tyto kmenové buňky do těla aplikovaly třeba s nanopřistroji, které by neustále "hlídaly" jednotlivé orgány, cévy, krvinky... a vyspravovaly je ve spolupráci s kmenovými buňkami, požíraly škodliviny, viry, bakterie, volně radikály... a naopak tělu dodávaly vše potřebné - tak by se člověk svým věkem mohl přiblížit onomu opěvovanému Methusalému a nebo by byl "navždy mladý". K čemu by to tady na Zemi vedlo, raději nedomýšlet, pokud by lidstvo neexpandovalo do vesmíru, byl by to konec planety Země, ale to známe ze sci-fi.


Co když někdy v budoucnu bude nákup vypadat takhle?

Prodavač za pultem vypadal znuděně, ale taky unaveně. Když začal zívat, vstoupil do obchodu další
zákazník.
"Přejete si?" S profesionální předstíranou ochotou se zasmál na malého muže.
Mužíček vytáhl z kapsy ušmudlaný papír.
"Takže, Kleopatřino srdce."
"Nemáme."
"Nemáte,hmmm, a Kleopatřinu ruku?"
"Bohužel z Kleopatry se nepodařilo najít žádný genetický materiál."
"Takže ta nebude." Zklamaně vzdychl zákazník.
"Ne, ta nikdy nebude." Sběratel, no ten mi dnes scházel, pomyslel si.
"To je škoda, tak dál tady mám, Einsteinovu hlavu." Podíval se po regálech.
"Ano, ty nám právě byly doručeny."
"Mám dnes přeci jen štěstí." Zajásal.
"Kolik?" vyštěkl prodávající.
"No," chvíli se muž rozmýšlel, "dvě, dám ji i dětem."
"Pokud chcete, máme i jen jeho mozek, je to levnější." Poradil mu. Proč dědkovi radím, přijdu o kšeft, ale ty hlavy jdou na odbyt.
"Děkuji, tak jednu hlavu a jeden mozek, pak manželka chce nějaký svatější ostatek."
"Tak to tu už máme jen ruku Tomáše Akvinského."
"Dobrá, tak aspoň tu… a ještě poprsí Marilyn Monroe."
Prodavač zbrunátněl, "pane, my jsme seriózní obchod s pravými naklonovanými ostatky, ostatky, pane - rozumíte? To znamená, že takovéto věci u nás nedostanete a divím se vám, ve vašem věku. Běžte támhle vedle k řezníkovi, ten tam má naklonovaná kravská vemínka…"
"Nezlobte se, nechtěl jsem vás urazit," skoro se rozplakal, "já jsem sběratel, ne nějaký zvrhlík, to mělo být do muzea, už mám její ruce, nohy, hlavu… tak jsem si myslel, že jednou ji složím
celou." Utřel si uslzené oči.
Přišlo mu ho líto… "no, už se nezlobím, takže vy jste sběratel - skládač, to chápu, tady máte telefon, na tom čísle vám pomůžou, řekněte, že voláte od Franty."
Mužíček mu dlouze stisknul ruku. "Děkuji a říkal jste, že vedle v řeznictví mají vemínka? Víte, skládám si i zvířátka. Už mám psa, jelena a teď dodělávám krávu."
"Tak hodně úspěchů a přijďte k nám zase."
"Přijdu, určitě přijdu, nashledanou."
Jen se za ním zavřely dveře, hned do obchodu vešel další zákazník.
"Prosil bych jedno srdce Richarda Wagnera."
"Jedno Wagnerovo srdíčko a další přání…?" mile se usmál.


Geneticky upravené potraviny

na toto téma  jsem se vyjádřila v článku Zoufalci Greenpeace v poli v občasníku Futurologie

 


MÝTUS PANSPERMIE


Jednou dodnes nevyřešenou a důležitou otázkou je původ života na Zemi - zda na ní vznikl, či sem byl přinesen odjinud. Poprvé hypotézu spontánního kosmického přenosu zárodků života, tzv. PANSPERMIE, vyslovil už na začátku 20. století švédský chemik Svante Arrhenius (před ním také částečně v r. 1871 fyzik lord Kelvin).


Rozsévači?

Dokončil průzkum vzorků hornin ze třetí planety. V uhlíkatých kamenech našel ty samé spory bakterií, jako byly v kamenech ze čtvrté planety a v meteoritech, dopadajících na zem.

" Vypadá to, že vesmír je plný života. " Sebevědomě prohlásil na tiskovce.

Chodil kolem té budovy tolik let a vždy se musel podívat na mosaznou tabulku, ve které byla vyryta písmena PBB. Přemýšlel, co ta zkratka asi znamená. Celá ta budova byla divná, v každém okně mříže a průmyslová kamera. Za velkými okny v přízemí bylo vidět uniformy soukromé ochranky. Zrovna té, co byla skoro ve všech bankách.

Nechápal proč si ho Vědecká rada státu zve právě sem. "Proč jdeme do banky?" Zeptal se svého doprovodu, sekretáře Rady.
"To není banka, tady sídlíme." Zasmál se a podíval se na něj jako na ubožáka. "To jste nevěděl?" Zrovna vcházeli dovnitř, tak mu neodpověděl. Až ve výtahu se znovu zeptal,
"Co znamená PBB?"

"To se dozvíte."
"Ceníme si vašeho výzkumu, možná ani netušíte, jakou věc jste objevil."
"Život?" Nejistě zazněl jeho hlas v obrovské místnosti.
"Nazvěme to spíše rozsévačem."
"Rozsévačem?" opět se nejistě zeptal.
"Ano!" vykřikl někdo z Rady, "váš objev potvrzuje správnost archeologických výzkumů těch dvou planet. Všechny objevy potvrzují, že inteligentní život v naší sluneční soustavě vznikl nejdříve na čtvrté planetě, pak byl vyslán na třetí a z ní následně na naší."
Teď se zase on pohrdavě podíval na člena Rady. "A to máte vědecky dokázané?"
"Máme."
"A co chcete ode mne?"
"Zařadili jsme vás do útvaru výroby umělých meteoritů - rozsévačů. Vaše znalosti napomohou vytvořit nejlepší model takového meteoritu, ve kterém budou podchlazené viry a bakterie."
"A k čemu to? " stále nechápal.
"Takovéto meteority budeme po miliónech vypouštět do vesmíru. Kam dopadnou, zasejí NÁŠ život, prostě rozsévači, už vážený pane chápete?"
"Ano, " celý se rozzářil, "vytvoření pokračovatelů… krása, je to pro mě čest, pracovat na takovém úkolu." Zablekotal, ale už si ho nikdo nevšímal.
"Tady máte pověření", sekretář mu strká kartičku do ruky , "a ukážu vám, kde budete pracovat."
Rozhlíží se po laboratoři.
"Máte ještě nějaké dotazy?" zeptal se sekretář už ve dveřích. "Tak mě jenom napadlo, co když už na nějaké planetě bude nějaká forma života a naše obživlé spory virů a bakterii ji zničí?"
"Ale to je přeci rovněž součástí úkolu našeho PBB, čili Preventivního biologického boje, musíme počítat se vším a preventivní obrana lidí je prvořadá."

 

 


MÝTUS  TELEPORTACE


Vědecký tým z amerického Harvardu (ten vedla dánská fyzička Lene Hau) a další z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (vedený dvojicí Ronald Walsworth a Mikhail Lukin) provedly až neuvěřitelné pokusy-   podařilo se jim přesně zkopírovat vlastnosti světelného pulsu do speciálně udržované substance zmrazených par (přesněji do atomárních spinů), tam tyto INFORMACE po cca tisícinu sekundy uchovat a posléze z této substance původní světelný puls opět přesně zrekonstruovat - čili ho poslat dál. Je to analogické tomu, když třeba zvuk zaznamenáme na magnetickém pásku a posléze ho z něj znovu přehrajeme.

 

Hmota do světla, světlo do hmoty

Plakát, vylepený na zdi domu, zval do Muzea osobností.

Chcete vidět osobnosti minulosti i současnosti jako živé? ptal se nápis.

Nejedná se o žádné trapné voskové panáky. Není to ani hologram. Nová výtvarná technologie. Nebudete zklamáni, slibovalo se na ceduli. Přijďte se podívat na dvě stě osobností.

Sál byl plný skleněných vitrín a v každé stála jedna figura. Až když se přišlo blíž, divák mohl zjistit, že se vlastně nejedná o žádnou skřínku, ale o plný skleněný hranol, ve kterém jsou figuríny jakoby zality. Hmota pouze vypadala jako sklo, jednalo se spíše o nějakou pryskyřici.

Podoby jednotlivých osobností byly ovšem dokonalé, tváře měly živý výraz. Návštěvníkům se velmi líbily. Ve výtvarném umění právě prožíval slavný návrat realismus, a tak o výstavě psali kritici jako o velmi zdařilém uměleckém počinu. Majitel i tvůrce v jedné osobě byl uznán velkým umělcem. Ovšem o své nové technologii nechtěl vůbec hovořit. Odborníci se domnívají, že se přeci jen jedná o jakýsi hologram, ve stropu nad každým kvádrem je světelný zdroj.

Dnes proběhne první soudní stání s masovým vrahem, informovaly titulky v novinách.

Soudní sál byl uzavřený, sedělo tam jen několik znalců, vyšetřovatelé. Uprostřed síně byl v kleci obžalovaný. Žaloba zněla jasně - dvě stě vražd.

Soudce četl žalobu a vrah se usmíval. Kývl hlavou na obhájce. Ten na vyzvání soudce vstal.

"Dovolte, abych předložil důkaz neviny svého klienta."

Soudce a těch několik přítomných lidí se nevěřícně, až by se dalo říci s odporem, na něj podívalo.

"Zde jsou pracovní smlouvy se všemi, podle vás oběťmi, představujícími známé osobnosti. Zde máte písemný důkaz, že technologický postup, vynalezený mým mandantem, podstoupili zcela dobrovolně a za úplatu, zde jsou technické parametry mandantova vynálezu, svědčící o tom, že se vůbec nejedná o žádné vraždy. Ti lidé, až jim vyprší smlouva, budou opět zhmotněni. Na základě těchto nezvratných důkazů žádám o stažení žaloby…"

Jednalo se o omyl. Napsal příští den tisk. Byla to dobře vymyšlená reklamní akce majitele toho panoptika osobností ? Neobyčejný umělec - vynálezce? Ptali se novináři.

Milióny televizních diváků mohly sledovat v přímém přenose udělování profesorského titulu. Hlasatel zakončil pořad slovy:

"... Geniální vynálezce vyřešil problém rychlého přenosu jakékoliv, i živé hmoty a člověka, na velké vzdálenosti – pomocí přeměny v světlo. Dalším zmrazením světla ve hmotě vyřešil problémy s těžkými delikventy, odsouzený se prostě rozloží na paprsek a na dobu trestu se jako světlo zastaví v hmotě, třeba na optickém harddisku vašeho PC…"


 

 


 

 

myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
0777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)

 


.

 

MÝTY

© Text & webdesign JITA Splítková

TOPlist