Tato stránka je webovým doplněním a pokračováním mé knihy. Naleznete zde obrazovou dokumentaci k jednotlivým kapitolám, ukázky textů a nové podkapitoly, rozšiřující text publikovaný v knize. Omlouvám se, stránka je zatím, jak se píše, “ve výstavbě”. JITA


MÝTY V ZRCADLE VĚDY A FANTAZIE


JITA Splítková  

OBSAH KNIHY

prebal_knihy.jpg (49553 bytes)

MYTICKÝ TALÓS A DÁVNOVĚCÍ ROBOTI A  ANDROIDI

RECENZE

CHIMÉRY A RŮZNÉ ROUBOVANÉ BYTOSTI A BÁJNÍ TVOROVÉ

OBJEDNÁVKY KNIHY

ŘECKÝ OHEŇ A JINÉ BOŽSKÉ ZBRANĚ

POVÍDKY (co se nevešly do papírové knihy)

PODIVUHODNÉ ARTEFAKTY LATINSKÉ AMERIKY

WEBPROJEKT Co když to bylo takhle?

ZÁHADY PRAVĚKÉHO UMĚLCE A STAVITELE

KDO JSEM

NOVODOBÉ MÝTYaneb

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE?


Tuto knihu věnuji všem, kteří v jakémkoliv věku v plujících oblacích na nebi vidí draky, ale když pohlédnou na zem, vědí, že to byla jen oblaka...

 

Mýtus je jako sen při otevřených očích. Stejně jako ve snech se objevují skuteční lidé, věci, situace, prostě celý svět, který snící v bdělém stavu zná a vnímá. I v mnoha mýtech vystupují reální, kdysi skutečně žijící lidé, existující věci a proběhlé situace, události – jen všechno toto je, zrovna tak jako sen, vytrženo z kontextu skutečné reality a kritického myšlení a přeměněno do představ fantazie, ve které je povoleno vše. Vše? Jak se to vezme. Každá fantazie, zrovna jako sen, musí stavět na tom, co zná, mozek bez dostatečných vjemů nevymyslí vůbec nic.

Toto je jeden z důvodů, proč hledat v mýtech a pověstech pod nabájenými vrstvami jejich prapůvodní racionální inspiraci.

Mají všechny mýty racionální základ? To asi ne – některé byly stvořeny za účelem ospravedlnění vlastního chování – v tomto případě jejich racionální předlohu musíme hledat někde mimo, je jí účelovost a cílenost na určitou skupinu lidí ve společnosti. Příběh takovéhoto mýtu je vždy lživý.

My si budeme povídat o těch prvních mýtech, které mají podle všeho nějaké racionální jádro a to budeme hledat. Vážený čtenáři, zvu vás tedy zahrát si hru s námětem – “Co když to bylo takhle?

Seznámím vás s dostupnými vědeckými fakty o určité “záhadě” či mýtu i s mýtem samotným a předložím vám několik možností řešení oné “záhady”. Řešením může být, jak už jsme si řekli, nějaká skutečně žijící osobnost nebo historická v minulosti uskutečněná událost, důležitý vynález anebo mýtus prostě znamenal pro společnost určitý zákon, důležitý pro její přežití.

V následujících kapitolách se pokusím formou co když to bylo takhle hledat původní pravdivé jádro mýtů a různých “legend – záhad”.

Jedná se často o logické hříčky, netvrdím, že řešení jsou vždy správná, jen podle dostupných faktů a v rámci různých variant jsou logická a některé třeba může být i správné – nevím, nejsem jasnovidec, jen si hraji…

A vás bych chtěla do této hry přibrat také. Až si přečtete jednotlivá řešení, zapřemýšlejte, které se vám zdá nejlogičtější a nejpravděpodobnější anebo rovnou vymyslete to své a může být třeba i hodně legrační nebo fantastické – ostatně formou sci-fi povídek vám několik takových “řešení” rovněž předkládám.

jmeno3a.gif (2436 bytes)

 

Zároveň s touto osobní stránkou z let 2000 - 2002 se vám otevře v dalším okně nová.

Fantazie_08203.gif (1839 bytes)           MOZEK_13016.gif (1068 bytes)            nauka_10413.gif (1071 bytes)

 

 

 

myty2.jpg (3495 bytes) Knihu lze zakoupit například v knihkupectví KRAKATIT
(Praha 1, Jungmannova 14) a písemně ji můžete objednat v Nakladatelství Gumruch   na adrese  knihy@gumruch.cz
Rovněž můžete svoji objednávku zavolat do nakladatelství
tel.:
777 28 23 21 (Nakladatelství neúčtuje ani balné ani poštovné!)

 

animweb2.gif (18300 bytes)

© Text & webdesign JITA Splítková

TOPlist